Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Vlčí doupě - Stránka o vlcích

// Stránky momentálně procházejí rozsáhlou úpravou, a proto nemusí některé funkce dobře fungovat. Berte na to prosím ohled a v případě nutnosti mi můžete poslat mail na vlcidoupe@wbs.cz. --Admin

Regulace populace kořisti

image Pokud se populace kořisti nemá přemnožit a má zůstat stabilní, musí zahynout zhruba stejně tolik jedinců, kolik se jich narodí a přežije první rok.
image Kromě vlků má na kořist pochopitelně vliv celá řada dalších faktorů (nemoci, podvýživa), ovšem ve zdravém ekosystému jsou to právě vlci, kteří mají největší vliv.
image Pokud kořist přestane být lovena vlky, dojde rychle k jejímu přemnožení (neberu v úvahu lov lidmi). Poté velká část populace zahyne v důsledku chorob nebo podvýživy a celé se to bude opakovat znovu a znovu.
image Význam úlohy vlků se velmi liší případ od případu. Pokud je např. počet kořisti velký, nebo naopak počet vlků malý, nedokáží vlci její populaci regulovat. Velký vliv má také druh kořisti - velkých zvířat stačí ulovit mnohem méně, než zvířat malých.
image Úlohu predátora může převzít člověk i když v praxi se ukazuje, že ne vždy to je tak jednoduché (viz např. přemnožení černé zvěře v našich lesích). Člověk však nedokáže tak dobře vybírat slabé kusy a výsledkem je méně kvalitní populace.

 

 
TOPlist
Použité zdroje: Wikipedie, wolf-paradise.blog.cz
Fotogalerie